دلایل و راهکارهای تنبلی تحصیلی

روش‌هایی عمومی وجود دارند که با توجه به آنها می‌توان بیشترین علل تنبلی و راه‌های مقابله با آنها را شناخت در ادامه به تعدادی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم.

مطمئن شوید که خسته نیستید

گاهی اوقات درس هایی را بیش از حد توان می خواهیم بخوانیم و پس از مدتی خسته می‌شویم و به طور کامل در خواندن درس ها متوقف می‌شویم. بهتر است ابتدا فهرستی از مطالعات روزانه و هفتگی تهیه کنید و مطمئن شوید که می‌توانید آنها را در مدت مشخص شده بخوانید. سپس با اولویت‌بندی برنامه‌ریزی کنید.

به دنبال انگیزه باشید

بی‌انگیزگی می‌تواند بزرگ‌ترین دلیل تنبلی باشد. باید هنگام مطالعه به دنبال مواردی باشید که انگیزه‌ی شما را افزایش دهند. به طور مثال می‌توانید برای اتمام آن قسمت برای خودتان جایزه در نظر بگیرید یا پس از اتمام هر کتاب یا امتحان، زمانی را برای استراحت و تفریح هرچند کوتاه اختصاص دهید.

تاثیر محیط را فراموش نکنید

محیط مطالعه تاثیر بالایی در کارایی افراد دارد. محیط مطالعه باید به گونه‌ای باشد که تمامی شرایط لازم برای مطالعه اعم از فضا و امکانات (کولر، بخاری و ….) و نور را داشته باشد. همکلاسی و دوستان شما نیز تاثیر زیادی در تنبلی شما دارند. اگر شما همکلاسی هایی داشته باشید که همواره در حال شکایت کردن هستند، نمی‌توانید روی مطالعه و خواندن دروس تمرکز کنید و کم‌کم در انجام اهداف خود تنبل می‌شوید.

برای زمان ارزش قائل باشید

فهرست مطالعات روزانه و هفتگی را فراموش نکنید. این لیست را می‌توانید روی کاغذ، روی رایانه و حتی در ذهن خود ایجاد کنید، سپس با اولویت‌بندی آن را مرتب کنید و همیشه به آن پایبند باشید. در هر مرحله از مطالعه باید بدانید در کجای فعالیت قرار دارید و برنامه‌ریزی زمانی را به گونه‌ای انجام دهید که در پایان وقت، تمامی موارد فهرست مورد نظر انجام شده باشند.

در طرز تفکر خود تجدید نظر کنید

بهتر است طرز تفکر خود را عوض کنید و به دنبال موارد مثبت و لذت‌بخش در مطالعه و خواندن دروس باشید. به موارد مثبتی مانند بهبود جایگاه اجتماعی و افزایش درآمد در آینده و غیره که می‌توانند انگیزه‌ی شما را برای انجام کار افزایش دهند فکر کنید.

عادت‌های جدید ایجاد کنید

برخی عادت‌‌ها ممکن است باعث بهره‌وری و در نتیجه بی‌انگیزگی و تنبلی شوند. به طور مثال برخی افراد عادت دارند دروس سخت را در انتهای روز بخوانند که اکثرا موثر نیست. بهتر است تغییری در عادت‌های غیر مفید ایجاد کنید.

اهداف خود را به اشتراک بگذارید

با دوستان و آشنایان خود در مورد اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت خود صحبت کنید و به آنها بگویید که چه برنامه‌هایی در سر دارید. این کار باعث می‌شود که اطرافیان هر از چند گاهی سوالاتی در مورد اهداف شما بپرسند یا شما را برای انجام آنها تشویق کنند که این خود می‌تواند منجر به افزایش انگیزه و بهره‌وری شما شود.

زمانی برای استراحت اختصاص دهید

زمان‌بندی مطالعه و استراحت باید دقیق و منظم باشد. باید زمانی را برای استراحت بین مطالعه اختصاص دهید و البته آن را محدود کنید تا روند مطالعه را با مشکل مواجه نکند. مثلا می‌توانید 50 دقیقه مطالعه کنید و 10 دقیقه استراحت کنید. اگر زمان استراحت را در بین مطالعه لحاظ نکنید، پس از مدتی انرژی خود را برای ادامه‌ی از دست می‌دهید.

به دنبال راه‌های جایگزین باشید

گاهی اوقات برخی دروس را می‌توانید به روشی بهتر و آسان‌تر بخوانید. به دنبال راه‌هایی باشید که بتوانید دروس  روزانه را بصورت سریع‌تر بخوانید تا وقت و انرژی خود را برای درس های جدید و مهم تر ذخیره کنید.

همین امروز تغییر را شروع کنید

فراموش نکنید که تا تغییری در خودتان ایجاد نکنید، هیچ اتفاقی در دنیای اطراف نمی‌افتد. باید هرچه سریع‌تر برای تغییر اقدام کنید. اگر تمامی مطالب بهره‌وری دنیا را هم بخوانید، تا خودتان شروع به تغییر نکنید اتفاقی نمی‌افتد.

اما دلایل ایجاد تنبلی درسی چیست؟

یکی از مهمترین دلایل تنبلی درسی دانش آموزان بی برنامگیست. اگر مطمئن نیستید که درگیر تنبلی هستید یا خیر، پیشنهاد می کنیم مقاله تنبلی درسی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم را بخوانید. یک برنامه مناسب درسی که تمامی فعالیت های دانش آموز در آن به صورت واضح و ریز شده قرار گرفته باشد، تاثیر بسزایی در کاهش سر درگمی داوطلب و از بین رفتن تنبلی درسی خواهد داشت.

5 نظر در “دلایل و راهکارهای تنبلی تحصیلی”

  1. حسین رنجبر

    وااااااااااااااااااای آقای دکتر خدا خیر بده بهتون که باعث شدین من تنبلی رو بذارم کنار *_* یه دنیا ممنون

  2. ممنونم دکتر مسلمینی
    من درمورد ایجاد عادت های جدید کتاب خرده عادت ها اثر جیمز کلیر رو پیشنهاد می کنم

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *